Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
POVODÍ OHŘE - Jsme generace, která v sobě nese vědomí křivd a omylů

POVODÍ OHŘE - Jsme generace, která v sobě nese vědomí křivd a omylů

Vydáno: 05.02.2021 11:37 v sekci Rozhovory - Czech Blade

V listopadu vydala kapela POVODÍ OHŘE album "Dva trámy na kříž". Pár slov k němu přidal frontman Jiří "Sisi" Sochor.


Vypůjčím si Sisiho citát o povaze „Dvou trámů na kříž“: „Je o příhraniční spolupráci, obdělávání země a zápase křesťanů s dobovou totalitou pod uměleckým vedením básníka Zdeňka Rotrekla, zasazené do krajiny Povodí Ohře“. Rotreklova ducha si v té desce docela dokážu představit, ale zbytek tam upřímně nevidím. Navedete, kterým směrem se mám po konceptu dívat? Dárcovské sms, krize středního věku s ucházející hypotékou, to mi na obdělávání země a zápas s dobou totality nesedí. Pokud se nebavíme o totalitě dneška…?
Ale přesně o to jde. Jsme generace, která v sobě nese vědomí křivd a omylů. I ten chlap, sedící doma v pohodlném křesle, měl otce, děda, praděda. Jejich moc, strach a obavy vedly nevyhnutelně k činům. Současná frustrace u TV je tedy zdánlivě příjemným východiskem. Podobně můžeme rozklíčovat kterýkoliv text.

Přemýšleli jste o tom zhudebnit Rotreklovy verše samy o sobě? Pár básní Zdeňka Rotrekla jsem si přečetla a dokážu si k nim vaši hudbu a zpěv živě představit.
Máš je doma v knihovně? Výborně. Ne, nepřemýšlel. Pracuji jinak. Vždy si vyberu 1-2 úryvky textu či básně souznící s mým současným rozpoložením a kolem nich vystavím s pomocí boží zbytek.

Co přesně stojí za veršem „spolíháme na vás, pane senátore“? Ten mě úplně rozhodil. Přišlo mi, že do skladby vůbec nezapadá – je to jak dostat studeným hadrem do ksichtu.
Jako v Manéži Bolka Polívky, kde šašek mlátil mokrým hadrem přes ksicht komika Šípa (smích) Krásná scénka. Patří! Vážím si lidí, kteří dobrovolně vstupují do téhle zkorumpované sračky a snaží se svou sisyfovskou prací být k užitku.

Obecně se u vás peru s texty. Hudebně s vámi souzním, ale nevím, co si počít s tím, co na mě Sisi z reproduktorů řve. Kde bere inspiraci? Odkud se vzala „luna sedmibolestná“ z "Litanije"? Je to krásné spojení slov, asi můj nejoblíbenější moment na desce, protože se tu text a hudba dokonale prolínají a posilují vzájemně.
Přesně. Zdeňek Rotrekl a jeho umělecké vedení. Inspirací muže být cokoliv např. Ty, nebo zfetovanej Rom v tramvaji.

Ještě jednou se vrátím k písni s dárcovskou sms. V tu chvíli jsme se za sebe a dárcovské sms, které občas posílám, styděla. A trochu se rozčilovala, že to text trochu přehání a zmínka o vykouření bezdomovci je za hranou a nefér. Má to takhle fungovat? Že na posluchače občas hodíte podobnou bombu a my na ni máme reagovat třeba zrovna studem? Respektive chce se po nás coby publiku něco (kromě poslechu)?
Ty by sis skutečně vybrala almužnu ve formě odpustku před láskou?

Vaše hudba vykazuje jasnou příchylnost ke country a zároveň je v ní naléhavost tvrdých kytarových žánrů. Kam saháte pro svou hudební inspiraci?
HNF, Vltava, Stromboli.

Povodí Ohře - Stará zem
Bandcamp POVODÍ OHŘE
Autor Jana Vrbková


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Loupežníci YBCA vydávají desku Loupežníci YBCA vydávají desku
Vydáno: 02.03.2021 v sekci Aktuality
Brněnská loupežnická tlupa YBCA vydává po dvou letech nové album "Voholte je!!!" Deska vychází 4.3.21 v 0:00. Kapela opět využila služeb vyškovského studia Davos s producentem Otynem. Pěvěcké trio YBCY v čele s BigBossem... číst dále
Příběh Čachtické paní ožívá v novém singlu kapely CARPATIA CASTLE Příběh Čachtické paní ožívá v novém singlu kapely CARPATIA CASTLE
Vydáno: 02.03.2021 v sekci Aktuality
Milník. Tímto slovem označuje severočeská gothic-rocková stálice CARPATIA CASTLE svůj nový singl a klip "Bathory", který byl zveřejněn poslední únorový den letošního roku. Prezentuje kapelu v aktuální sestavě a načrtává, jak... číst dále
SIGNUM REGIS - Flag Of Hope SIGNUM REGIS - Flag Of Hope
Vydáno: 02.03.2021 v sekci Recenze
VLASTNÍ VYDÁNÍ - 21:38, power metal... číst dále
NON-SEQUENCE se vydali Za obzor NON-SEQUENCE se vydali Za obzor
Vydáno: 01.03.2021 v sekci Aktuality
"Trochu více melodická záležitost, ve své podstatě ale námětově mrazivější... Ne vždy se podaří uniknout z pout svých nočních můr, utéci peklu tristních diaznóz a zoufalství", komentuje své nové video "Za obzor" crossover... číst dále
Co provádí NECROCOCK Za starou saunou? Co provádí NECROCOCK Za starou saunou?
Vydáno: 01.03.2021 v sekci Aktuality
V březnu vydá NECROCOCK své nové album. Jednou ze třinácti skladeb, které na něm zazní je píseň "Za starou saunou", ke které NECROCOCK připravil videoklip.   Necrocock - Za starou saunouFacebook NECROCOCK... číst dále